Rozhovor s Richardem

7. června 2007 v 14:31 | já |  Emigrate ostatní
Když kliknete na celý článek,zobrazí se vám podivný rozhovor s Richardem.

OTÁZKA: "Pane Kruspe, hudební svět Vás zná jako kytaristu Rammstein. V poslední době jste se několikrát pozitivně vyjádřil o práci Vašeho přítele a kolegy z hudební branže, EMIGRATE, který právě s "Emigrate" vydává své první album. Odkdy se znáte?"

RICHARD Z. KRUSPE: "Vlastně se známe už dlouho, vždyť pocházíme ze stejného prostředí. Dříve jsme se ale setkávali spíš zběžně. Jednou přišel přímo za mnou, protože měl vlastní představu a chtěl znát můj názor."

OTÁZKA: "EMIGRATE, jak došlo k setkání s RICHARDEM Z. KRUSPE z Rammstein?"

EMIGRATE: "RAMMSTEIN je velkolepá kapela a Richard je kytarista a skladatel, kterého velmi respektuji. Doufal jsem, že by mi mohl pomoci transponovat můj vlastní projekt, a tak jsem za ním šel. Byl hodně otevřený a zajímal se o to, co si myslím a co dělám.

OTÁZKA: "Když Vás člověk vidí pohromadě, už od začátku ho to tak trochu provokuje…"

EMIGRATE: "Říká se, že bychom si byli podobní. To si nemyslím. Každopádně jsme byli spolu často na cestách. Byl jsem jeho stín, Richard to tak chtěl."

RICHARD Z. KRUSPE: "Některým lidem se zpočátku zdá tak trochu nezvyklý. Často jenom stojí stranou a mračí se. Člověk ho často spíš tuší, než aby ho viděl, tuší jeho energii, jeho neklid. Postupem času se objevoval stále častěji a společně jsme poslouchali hodně muziky a debatovali jsme. Zjistil jsem, že EMIGRATE je zajímavá osoba a taky jsem si hned všimnul, že rozumí muzice."

OTÁZKA: V čem spočívá Vaše hudební pospolitost?"

RICHARD Z. KRUSPE: "Oba máme rádi spíš temnější hudbu, jakou v dřívějších letech dělali Swans, Big Black, Ministry, ale i klasické rockové kapely jako Led Zeppelin, AC/DC nebo Black Sabath."

EMIGRATE: "Oba máme slabost pro skladatele, jako jsou Trent Reznor, Martin Gore nebo Jeff Buckley, muzikant, který je už delší dobu po smrti."

RICHARD Z. KRUSPE: "Zajímám se i o popovou melodičnost, to u tvrdší muziky často chybí. Oba prvky se snažím pospojovat."

EMIGRATE: "V tomhle bodě jsme zajedno. Tohle je zvláštní na hudbě RAMMSTEIN. Jsou drsní, a zároveň hodně melodičtí."

OTÁZKA: "Jak se rozvíjelo vaše přátelství? Všechno to zní tak harmonicky." RICHARD Z. KRUSPE: "Někdy to s ním bylo dost náročný. Když se nějaký song nebo koncert zdál vydařený, přesto s kritikou vyběhl. Pak jsem mu jednou poradil, že by si to měl sám zkusit, že musí dělat svou vlastní muziku."

EMIGRATE: "Po nějaké době se ve mně něco změnilo. Měl jsem dojem, že se něco musí změnit radikálně. Už jsem nevycházel sám se sebou a s Berlínem tak dobře. Tehdy jsem se odhodlal odejít do New Yorku."

OTÁZKA: "Jaký byl začátek Vaší kariéry?"

RICHARD Z: KRUSPE: "K hudbě jsem se dostával různými způsoby. Ve Schwerinu, odkud pocházím, jsem hrál s první punkovou kapelou, která tam byla. Jmenovala se DAS ELEGANTE CHAOS. Jednou jsem prostě vešel do zkušebny kapely a hrál s nima. Byl jsem docela hlasitý, ale ostatním ve skupině se to líbilo."

OTÁZKA: "Máte také klasické hudební vzdělání…"

RICHARD Z: KRUSPE: "Ano. Vpochodoval jsem k příjimačkám na konzervatoř a přehrál song "DR. DR. Please" od UFO. Byli docela překvapení, ale pak mi řekli, že bych mohl zůstat."

EMIGRATE: "Já vlastně nikdy nechtěl hrát muziku s jinou kapelou. To mě opravdu nezajímalo. Vyzkoušel jsem leccos. Dneska vím, že hudba je prostředek, kterým se dokážu vyjádřit nejlíp. Myslím, že Richard mi v tomhle dobře rozumí."

RICHARD Z. KRUSPE: "Skládání hudby může být i způsobem terapie. Myslím, že v tvém případě to tak je."

EMIGRATE: "Skládání songů je vlastně můj život; onemocněl bych, kdybych nemohl dělat hudbu každý den. Klid není moje věc. Je-li něco útulné, vytočím se. Ostatní jezdí na dovolenou. To je OK, ale já nemusím. Na druhou stranu když se pak nějaký song povede, je to pro mě vůbec nejkrásnější okamžik. Člověk se cítí skoro tak, jako když se právě zamiloval. A chce tenhle pocit zažívat znova a znova."

OTÁZKA: "A jednou jste se rozhodli vydat album s Vašimi písněmi…"

EMIGRATE: "Udělat tohle album bylo pro mě strašně důležitý. Zbytek světa mi byl ukradený, nejdřív jsem chtěl pro sebe udělat tohle. Možná to zní podivně, ale tak to tehdy bylo."

RICHARD Z. KRUSPE: "Utvrdil jsem ho v nápadu udělat tohle album. Udělala na mě dojem ta intenzita, dalo by se říct posedlost, s jakou tohle předsevzetí pronásledoval."

OTÁZKA: "Zpravidla žijete v různých městech. Co to znamená pro Vaši práci?"

RICHARD Z. KRUSPE: "Místo, podnebí i lidé na mě mají velký vliv. Určitou hudbu jsem schopný skládat jenom na určitých místech."

OTÁZKA: "EMIGRATE, dokonce jste jednu skladbu věnoval New Yorku…"

EMIGRATE: "Bez New Yorku by tohle album nebylo, nebylo by Emigrate. Bylo by něco jiného, ale ne EMIGRATE. New York způsobil tak říkajíc prvotní zažehnutí. New York mě inspiruje, to město na mě má magický vliv. Berlín se mi oproti němu zdá často destruktivní a studený."

OTÁZKA: "Jak si to vysvětlujete?"

EMIGRATE: "Nevím. Má to možná co dělat s tím množstvím mrtvých."

OTÁZKA: "???"

EMIGRATE: "V Berlíně se spousty mrtvých po válce prostě zahrabaly tam, kde ti lidé zemřeli. Vždyť na hřbitovech nebylo dost místa. Člověk občas může cítit, že jsou ještě pod dlažbou. Někdy jsou v Berlíně takové vibrace, takový chladný dech. Určitě to není žádná náhoda, že Západní Berlín dospěl v osmdesátých letech k takovému rozmachu drog. Na východě měli lidi alkohol. Chtěli odlétnout do jiného světa, trochu zapomenout, ukonejšit se."

OTÁZKA: "Vaše přestěhování z Berlína do New Yorku se tedy už nějakou dobu chystalo?"

EMIGRATE: "Svým způsobem to bylo i spontánní rozhodnutí. V určitém momentu jsem věděl, že musím pryč, to město mi už nedělalo dobře. Hodil jsem všechno za hlavu a začal prakticky od nuly."

OTÁZKA: "Kdy jste přišel do New Yorku?"

EMIGRATE: "To bylo v roce 1999. Když jsem přišel do New Yorku, nikoho jsem tam neznal. Ale hodně míst mi připadalo od první chvíle zvláštně důvěrných. A stejně tak lidi. Někteří lidé v Berlíně považují Američany za povrchní. Já bych je označil za otevřené. Otevřenější než mnohé v Německu. V Berlíně se doma necítím osamělý, zato na ulici ano. V New Yorku se člověk venku osamělý necítí, tak se cítí spíš mezi svými čtyřmi stěnami. Má to co dělat s otevřeností Američanů ve veřejném životě. Amerika byla vždycky zemí statečných, kteří chtěli zažít něco nového, a taky zemí kriminálníků. To město je utvářeno amorálním duchem pionýrských dob. To je příslibem teprve pro budoucnost, možností pro každého nově příchozího."

OTÁZKA: "Pane Kruspe, co jste si myslel, když Váš přítel přišel do New Yorku?"

RICHARD Z. KRUSPE: "Bylo to napínavý. Pro mě to nepřicházelo v úvahu. V Berlíně mám hodně přátel. Rammstein má hodně co dočinění s Berlínem, s německým jazykem. New York se mi při první návštěvě zdál jako nějaký ještěr. Ale jasně, New York je nejproblémovějším, a současně nejkrásnějším městem na světě."

OTÁZKA: "Vyplatil se EMIGRATE tenhle krok?"

RICHARD Z. KRUSPE: "Ano, záviděníhodně. Sedí tady ve staré hasičské zbrojnici na Manhattanu a píše svou muziku! Párkrát jsem ho tam navštívil."

OTÁZKA: "Proč se Váš projekt jmenuje EMIGRATE?"

EMIGRATE: "Vždyť do newyorského přístavu přišlo tolik generací přistěhovalců, kteří nechali svou vlast za zády a hledali štěstí v tomhle městě. EMIGRATE má pro mě co dočinění s vystěhováním jak fyzickým, tak psychickým. Chvíli jsem byl na útěku - před sebou i před stíny Berlína. Díkybohu jsem přišel do New Yorku. Tohle město je mým azylem i mým Babylonem. Díky New Yorku jsem zjihnul do jisté míry k EMIGRATE. Dovedl mě k jádru toho, co chci dělat, jak chci žít. Tak říkajíc mi ukázal cestu. New York pro mě funguje jako nějaký filtr, který vyřazuje všechno nedůležité. To město je rovněž plné dramat a tváří. Tohle potřebuju, abych byl tvůrčí. Například ve svém domě v New Yorku pozoruju zvláštní energii. Zní to možná komicky, ale člověk může cítit přízraky minulosti, jak putují domem."

OTÁZKA: "Zatímco Rammstein pracuje s německými texty, píše EMIGRATE v angličtině…"

EMIGRATE: "Pro mě bylo jenom přirozené používat anglický jazyk. Když jsem v New Yorku, přemýšlím v angličtině. Nezkoušel jsem to, ale myslím, že v New Yorku bych nedokázal psát německy. Cítím se tady v anglickém jazyce skvěle."

RICHARD Z. KRUSPE: "Němčina je zvučný, hluboký jazyk s mnoha odstíny. Moje mateřština. Vlastně jsem vyrůstal s americkou hudbou. Jsou to moje kořeny, ale po své první návštěvě v Americe jsem zjistil, že musím dělat něco, co je spojené s německým jazykem, s německou kulturou. Pak jsme založili Rammstein. Rammstein by nikdy nemohli vzniknout v Americe, v New Yorku."

OTÁZKA: "EMIGRATE, Vaše první album je hodně osobní. Bylo to těžké, vyjadřovat Vaše pocity slovy?"

EMIGRATE: "Ne. Během mých počátků v New Yorku se toho stalo tolik, že jsem to nějak zpracovat musel. Ze začátku jsem vůbec přesně nevěděl, kam tahle cesta vede."

OTÁZKA: "Dokážete teď přesněji říct, kam vede?"

EMIGRATE: "Pro mě i nadále platí staré čínské přísloví: ´Cesta je cílem´."

OTÁZKA: "Pomáhá Vám při rozvíjení projektu EMIGRATE, že Váš přítel RICHARD Z. KRUSPE nasbíral hodně zkušeností s Rammstein? Zeptám se jinak: dal Vám pár dobrých rad?"

EMIGRATE: "Jistě, beztak mi tu a tam pomáhá, důležitá rozhodnutí však dělám sám. Richard zprostředkoval kontakt s dlouholetým producentem Rammstein Jacobem Hellnerem, který pro "Emigrate" působil jako koproducent."

OTÁZKA: "Nehrozilo nebezpečí, že se tak sklouzne ke zvuku Rammstein?"

EMIGRATE: "Samozřejmě jsme si na tohle Jacob i já dávali od začátku pozor. Ale brzy mi bylo jasné, že bychom mohli udělat něco vlastního. Jacob Hellner stál během produkování mimo, radil, byl ochotný k rozhovorům, jeho názor jsme vyžadovali."

OTÁZKA: "EMIGATE, kdo jsou muzikanti, s kterými jste nahráli Vaše první album? A bude nějaké druhé?" EMIGRATE: "Všichni přátelé a dobří muzikanti: Arnoud Giroux (basa), Henka Johannson (bicí), Olsen Involtini (kytara) Sascha Moser (elektronika). Byla to přirozená a organizovaná spolupráce. Mezi lidmi, kteří takhle ještě nikdy společně nehráli, působila skutečně dobrá chemie. K druhé části otázky: EMIGRATE je dlouhodobý projekt. Už teď existuje několik nápadů na druhé album."

OTÁZKA: "Zpíváte sám. Bylo Vám tohle jasné hned?"

EMIGRATE: "Ne. Hledal jsem i jiné zpěváky. Ale v určitém momentě to z toho vyplynulo. Můj přítel Arnoud Giroux mi to vysvětlil: ´Ty jsi tyhle songy napsal sám pro sebe, ty je musíš zpívat. To je jediná možnost´."

OTÁZKA: "Když člověk slyší tuhle muziku, hned si pomyslí, že by se tohle mělo hrát živě… Budete s muzikanty, s nimiž jste album nahrával, taky společně vystupovat?"

EMIGRATE: "Tahle idea existuje. Opravdu hodně mě láká vystupovat s EMIGRATE před publikem, momentálně však není v plánu žádné turné. Vždyť na desce hrají hodně aktivní muzikanti, kteří žijí a pracují v různých zemích. Už to bylo pro studiovou práci výzvou."

OTÁZKA: "Jakou roli hrají pro Vaši uměleckou práci vizuální aspekty?"

RICHARD Z. KRUSPE: "Tohle je pro mě velmi důležité. U Rammstein jsme ohledně toho vyzkoušeli hodně. Například mě fascinuje vklouznutí do jiné role, do jiného charakteru. Kdybych měl šanci, rád bych někdy něco v tomhle směru vyzkoušel. Někdy si myslím, že je ve mně víc než jedna osoba. Fascinují mě takové příběhy jako "DR. JECKYL A PAN HYDE."

EMIGRATE: "Mám velkou vášeň pro filmy, pro kino. Věřím, že nějakým takovým nebo obdobným způsobem bude tohle během veřejných vystoupení EMIGRATE k vidění - kdekoliv se budou konat."

OTÁZKA: "V čem spočívá rozdíl mezi prací na EMIGRATE a prací na klasické kapele?"

EMIGRATE: "Na jednu stranu se můžu opravdu svobodně rozhodnout, jakým směrem se projekt bude ubírat. Na druhou stranu ono tření, ten stálý kreativní přínos uvnitř takové kapely jako Rammstein je jistě velmi produktivní. Tohle jsem Richardovi často záviděl…"

OTÁZKA: "Budete oba jednou spolupracovat, vydáte album nebo budete i společně vystupovat?"

EMIGRATE: "To by se mi už opravdu hodně chtělo, ale sotva si to dokážu v současnosti představit. Vždyť Richard má v blízké budoucnosti víc než dost práce s Rammstein.

RICHARD Z. KRUSPE: "Někdy - proč ne? Kdopak ví, co ještě přijde!"

OTÁZKA: "Pane Kruspe, mohl byste nám říct něco ohledně blízké budoucnosti Rammstein?"

RICHARD Z. KRUSPE: "Nebudu příliš prozrazovat. Intenzivně pracujeme.Rammstein je jedinečný projekt. Autentický, nekompromisní navenek i uvnitř. Někdy si někteří fanoušci dělají starosti o budoucnost kapely. Ty můžu ujistit:Rammstein bude pokračovat, to je jisté. V blízké době se dá cosi očekávat."

OTÁZKA: "Jsme napnutí. Pane Kruspe, Mr. EMIGRATE, děkujeme Vám mnohokrát za rozhovor."
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Líbí se vám písně kapely Emigrate?

Ano,líbí se mi ze všech nejvíce 18.6% (11)
Ano,líbí 39% (23)
Ne,nelíbí 20.3% (12)
Nesnáším je 11.9% (7)
Nikdy jsem žádnou neslyšel. 10.2% (6)

Komentáře

1 Kiki | Web | 9. června 2007 v 18:48 | Reagovat

Bohužel jsi nepostoupil do dalšího kola soutěže o nej blog.

2 Fáfa | Web | 13. června 2007 v 19:07 | Reagovat

čaukyyyyyyyyyyyyyyy je tu konec finále SONB!tak se mrkni,jak si uspěl/a!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama